Czwartek, 22 maja 2025     Kontrast:

ikona email ikona telefon logo bip

 

Regioset

 

Transmisja sesji Rady Gminy

solary rejowiec 

PORTAL SOLARY-REJOWIECFABRYCZNY

czyste powietrze

 

 BUSINESS GMINA

 

 Monitor polski

Dziennik Ustaw

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Gminny Portal Mapowy

harmonogram odbioru odpadów 

logo mikroporady  

 

budzet obywatelski

 

 

neuvoo 1

Wyszukiwarka ofert pracy

 

folderrejowiec20171

 Folder Gmina Rejowiec Fabryczny 2018

 

GlosPawlowa

pomoc prawna logo

Bezpłatna pomoc prawna

 

 

Szanowni Mieszkańcy,


Informujemy, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowychoczyszczalni ścieków.


Gmina jest zobowiązana do prowadzenia kontroli posiadania umów, dowodów uiszczania opłat oraz częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków (art. 6 ust. 5a ww. ustawy).
Jednocześnie informujmy, że na terenie naszej gminy rozpoczęto kontrolę nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Kontrola polega na wezwaniu właściciela nieruchomości do przedłożenia umowy zawartej z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z terenu Gminy Rejowiec Fabryczny oraz dowodów uiszczania opłat za tę usługę (np. rachunek, faktura) realizowną w roku 2024. Dowody uiszczania opłaty za wykonaną usługę powinny potwierdzić regularność
wywozu ścieków.
W ciągu 14 dni od otrzymania WEZWANIA właściel nieruchomości powinien zgłosić się z wyżej wymienionymi dokumentami do Urzędu Gminy Rejowiec Fabryczny do pokoju nr 8.
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.
Apelujemy do mieszkańców również o sprawdzenie szczelności swoich szamb i regularne opróżnianie zbiorników poprzez podmioty do tego uprawnione. Pamiętać należy, że nieszczelne szambo:
• grozi zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym wody oraz gleby,
• zanieczyszczenia chemiczne powodują skażenie terenu wokół domu, są wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w przydomowych ogródkach,
• szkodliwe związki chemiczne rozprzestrzeniają się także na większe odległości, skażając wody podziemne. Szkodzimy więc sobie, rodzinie i wszystkim sąsiadom!

Liczymy, że narzucone przez Ustawodawcę kontrole przebiegną sprawnie, przy dobrej współpracy z Państwem oraz wykażą jak najmniejsze nieścisłości.